gnome-pim 1.2.0 - en to ja translation catalogue (445 entries)

note: This array must be in the same order as enumerations in GnomePilotConduitSyncType as they are used as index. Custom type implies Disabled state.
en: Disabled
ja: 不使用

en: Synchronize
ja: 同期

en: Copy From Pilot
ja: Palm/Pilotからコピー

en: Copy To Pilot
ja: Palm/Pilotへコピー

en: Merge From Pilot
ja: Palm/Pilotからマージ

en: Merge To Pilot
ja: Palm/Pilotへマージ

en: GnomeCalendar Conduit
ja: Gnomeカレンダー コンジット

en: Configuration utility for the calendar conduit.
ja: カレンダー コンジットの設定ユーティリティ

en: Synchronize Action
ja: 同期の動作

en: Conduit state
ja: コンジットの状態

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
ja: Palm/Pilot が一つも設定されてません。'パイロットリンク'
    キャプレットを最初に選んでください。

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
ja: gnome-pilot デーモンに接続してません

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
ja: Palm/Pilot の一覧を gnome-pilot デーモンから
    取得する時にエラーが発生しました

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
ja: コンジットのオブジェクトを作成できません。
    コンジットが正常にインストールされてますか?

en: Error while communicating with calendar server
ja: カレンダーサーバとのやりとりでエラーが発生しました

en: Calendar holds %d entries
ja: カレンダーには%d個のエントリ

en: Could not start gnomecal server
ja: gnomecal サーバを起動できません

en: Could not read pilot's DateBook application block
ja: Palm/Pilot の DateBook アプリケーションブロックを読めません

en: Specifies the port on which the Pilot is
ja: Palm/Pilot が接続されているポートを指定してください

en: If you want to debug the attributes on records
ja: レコードの属性をデバッグしたい場合

en: Only syncs from desktop to pilot
ja: デスクトップからPalm/Pilotへのみ同期

en: Only syncs from pilot to desktop
ja: Palm/Pilotからデスクトップへのみ同期

en: Can not create Pilot socket
ja: Palm/Pilot ソケットを作成できません

en: Can not bind to device %s
ja: デバイス%sへバインドできません

en: Failed to get a connection from the Pilot device
ja: Palm/Pilot デバイスからの接続の受信に失敗

en: pi_accept failed
ja: pi_accept に失敗

en: 	Object did not exist, creating a new one
ja: 	オブジェクトが存在しません。新規に作成します

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
ja: 	オブジェクトがデスクトップとPalm/Pilot上の両方で 変更されてます。デスクトップを優先します

en: No description
ja: 説明がありません

en: Syncing with the pilot...
ja: Palm/Pilotと同期中...

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
ja: Palm/Pilot上のDatebookDBを開けません

en: Unable to open DatebookDB
ja: DatebookDB を開けません

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
ja: Palm/Pilot から GNOMEカレンダーへ同期しました

en: Failed to save calendar!
ja: カレンダーの保存に失敗しました!

en: Appointment
ja: アポイント

en: Time
ja: 時刻

en: Start time:
ja: 開始時刻:

en: End time:
ja: 終了時刻:

note: 3. All day checkbox
en: All day event
ja: 終日のイベント

en: Minutes
ja: 分

en: Hours
ja: 時間

en: Days
ja: 日

en: Mail to:
ja: メイル:

en: Run program:
ja: プログラム実行:

en: Select program to run at alarm time
ja: アラーム時刻に実行するプログラムの選択

en: Alarms
ja: アラーム

en: Display
ja: 表示

en: Audio
ja: オーディオ

en: Program
ja: プログラム

en: Mail
ja: メイル

en: Classification
ja: 分類

en: Public
ja: 公的

en: Private
ja: 私的

en: Confidential
ja: 機密

en: An event's end time must be later than its start time.
ja: イベントの終了時刻は開始時刻より後でなければなりません

en: General
ja: 一般

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Summary:
ja: 要約:

en: None
ja: なし

en: Daily
ja: 日毎

en: Weekly
ja: 週毎

en: Monthly
ja: 月毎

en: Yearly
ja: 年毎

en: 1st
ja: 第一

en: 2nd
ja: 第二

en: 3rd
ja: 第三

en: 4th
ja: 第四

en: 5th
ja: 第五

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

note: Initialize by default to three-letter day names
en: Sun
ja: 日

en: Recurrence rule
ja: 再発条件

note: in some languages "Every" can follow the gender of the word it refers to (here "day(s)"). leave the two leadin letter "d_" in the translation they are ther on purpose
en: d_Every
ja: d_

en: day(s)
ja: 日毎

note: in some languages "Every" can follow the gender of the word it refers to (here "week(s)"). leave the two leadin letter "w_" in the translation they are ther on purpose
en: w_Every
ja: w_

en: week(s)
ja: 週毎

en: Recur on the
ja: 月の

en: th day of the month
ja: 日に発生

note: in some languages "Every" can follow the gender of the word it refers to (here "month(s)"). leave the two leadin letter "m_" in the translation they are ther on purpose
en: m_Every
ja: m_

en: month(s)
ja: 月毎

note: in some languages "Every" can follow the gender of the word it refers to (here "year(s)"). leave the two leadin letter "y_" in the translation they are ther on purpose
en: y_Every
ja: y_

en: year(s)
ja: 年毎

en: Ending date
ja: 終了時期

en: Repeat forever
ja: 世の果てるまで繰り返す

en: End on
ja: 終了日は

en: End after
ja: 終了は

en: occurrence(s)
ja: 回起きた後で

en: %a %b %d %Y
ja: %Y/%m/%d (%a)

en: Exceptions
ja: 例外

en: Add exception
ja: 例外の追加

en: Change selected
ja: 選択中のを変更

en: Delete selected
ja: 選択中のを削除

en: Recurrence
ja: 再発

en: Create new appointment
ja: 新たなアポイントの作成

en: Edit appointment
ja: アポイントを編集

en: january
ja: 1月

en: february
ja: 2月

en: march
ja: 3月

en: april
ja: 4月

en: may
ja: 5月

en: june
ja: 6月

en: july
ja: 7月

en: august
ja: 8月

en: september
ja: 9月

en: sept
ja: 9月

en: october
ja: 10月

en: november
ja: 11月

en: december
ja: 12月

en: sunday
ja: 日曜日

en: monday
ja: 月曜日

en: tuesday
ja: 火曜日

en: tues
ja: 火曜

en: wednesday
ja: 水曜日

en: wednes
ja: 水曜

en: thursday
ja: 木曜日

en: thur
ja: 木曜

en: thurs
ja: 木曜

en: friday
ja: 金曜日

en: saturday
ja: 土曜日

en: year
ja: 年

en: month
ja: 月

en: fortnight
ja: 二週間

en: week
ja: 週

en: day
ja: 今日

en: hour
ja: 時間

en: minute
ja: 分

en: min
ja: 分

en: second
ja: 秒

en: sec
ja: 秒

en: tomorrow
ja: 明日

en: yesterday
ja: 昨日

en: today
ja: 今日

en: now
ja: 今

en: last
ja: 最後

en: this
ja: これ

en: next
ja: 次

en: first
ja: 最初

note: { N_("second"),		tUNUMBER,	2 },
en: third
ja: 3番目

en: fourth
ja: 4番目

en: fifth
ja: 5番目

en: sixth
ja: 6番目

en: seventh
ja: 7番目

en: eighth
ja: 8番目

en: ninth
ja: 9番目

en: tenth
ja: 10番目

en: eleventh
ja: 11番目

en: twelfth
ja: 12番目

en: ago
ja: 前

en: New appointment...
ja: 新しいアポイント...

en: Edit this appointment...
ja: このアポイントを編集...

en: Delete this appointment
ja: このアポイントを削除

en: Make this appointment movable
ja: このアポイントを動かせるようにする

en: Delete this occurance
ja: 今回のみ削除

en: Delete all occurances
ja: 全ての回を削除

en: Create to-do item
ja: ToDo 項目の作成

en: Edit to-do item
ja: ToDoの編集

en: Due Date:
ja: 期日:

en: Priority:
ja: 優先度:

en: Categories:
ja: 分類:

en: Modify
ja: 変更

en: Item Comments:
ja: コメント:

en: Add to-do item...
ja: ToDoの追加...

en: Edit this item...
ja: この項目の編集...

en: Delete this item
ja: この項目の削除...

en: Summary
ja: 要約

en: Due Date
ja: 期日

en: Priority
ja: 優先度

en: Time Left
ja: 残り時間

en: Categories
ja: 分類

note: Label
en: To-do list
ja: ToDo一覧

note: Add
en: Add...
ja: 追加...

note: Edit
en: Edit...
ja: 編集...

note: Delete
en: Delete
ja: 削除

en: Weeks
ja: 週毎

en: Week
ja: 週毎

en: Day
ja: 日

en: Hour
ja: 時間

en: Minute
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: Second
ja: 秒

en: Day View
ja: 日間

en: Week View
ja: 週間

en: Month View
ja: 月間

en: Year View
ja: 年間

en: Reminder of your appointment at
ja: アポイントの督促状を

en: Snooze
ja: スヌーズ

note: Idea: we need Snooze option :-)
en: Ok
ja: OK

en: Year:
ja: 年:

en: Go to date
ja: 指定日へ

note: Instructions
en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
ja: 見たい日付を指定して下さい。
    日付をクリックすると、その
    日付に飛びます。

en: Go to today
ja: 本日へ飛ぶ

en: Outline:
ja: 罫線:

en: Headings:
ja: 曜日:

en: Empty days:
ja: 空き:

en: Appointments:
ja: アポイント

en: Highlighted day:
ja: 強調:

en: Day numbers:
ja: 日付:

en: Current day's number:
ja: 今日:

en: To-Do item that is not yet due:
ja: 期日前のToDo項目:

en: To-Do item that is due today:
ja: 今日が期日のToDo項目:

en: To-Do item that is overdue:
ja: 期日過ぎたToDo項目

en: Gnome Calendar
ja: Gnomeカレンダー

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
ja: GNOME版私的カレンダーとスケジュール帳。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Open calendar
ja: カレンダーを開く

en: Save calendar
ja: カレンダーを保存

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
ja: %sファイルは読み込んだ後で更新されています。
    続けますか?

en: _New calendar
ja: 新しいカレンダー(_N)

en: Create a new calendar
ja: 新しいカレンダーを作成

en: Create HTML for this month
ja: 今月用HTMLを作成

en: Creates an HTML version of this month's appointments
ja: HTML版に今月の予定表を作成

en: _New appointment...
ja: 新しいアポイント(_N)...

en: Create a new appointment
ja: 新たなアポイントの作成

en: New appointment for _today...
ja: 新たな今日のアポイント(_T)...

en: Create a new appointment for today
ja: 本日の新たなアポイントの作成

en: New
ja: 新規

en: Prev
ja: 前

en: Go back in time
ja: 過去へ遡る

en: Today
ja: 今日

en: Go to present time
ja: 現在時刻へ

en: Next
ja: 次

en: Go forward in time
ja: 未来へ進む

en: Go to
ja: 飛ぶ

en: Go to a specific date
ja: 指定の日に飛ぶ

en: 's calendar
ja: さんのカレンダー

en: %A %b %d, %H:%M
ja: %m/%d (%a) %H:%M

en: Show events and quit
ja: イベントを表示して終了

en: Show TO-DO items and quit
ja: ToDo項目を表示して終了

en: Specifies start date [for --events]
ja: 開始日を指定[ --events オプション用 ]

en: DATE
ja: 日付

en: File to load calendar from
ja: 読み込むカレンダーファイル名を指定

en: FILE
ja: ファイル名

en: Load the user calendar
ja: ユーザのカレンダーを読み込む

en: Geometry for starting up
ja: 起動時の位置と大きさの指定

en: GEOMETRY
ja: 位置と大きさ

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
ja: 起動時のビュー(日観、週観、月観、年観)

en: VIEW
ja: ビュー

en: Specifies ending date [for --events]
ja: 終了日の指定 [ --events オプション用 ]

en: If used, starts in iconic mode
ja: 指定した場合、アイコン状態で起動します

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
ja: TYPE(アラーム)のデバッグ出力をする

en: Done
ja: 完了

en: Category selection
ja: 分類の選択

en: Please select categories for the current item
ja: この項目をどれに分類するか選んでください

en: Selected
ja: 選択

en: Available
ja: 利用可能

en: Add a category
ja: 分類を追加

en: Add a category to the list of selected categories
ja: 選択済分類の一覧へ分類を追加

en: Remove a category
ja: 分類を削除

en: Remove a category from  the list of selected categories
ja: 選択済分類の一覧から分類を削除

en: Church
ja: 教会

en: Friends
ja: 友人

en: Guadec
ja: GUADEC

en: Hacking
ja: ハック

en: Hobby
ja: 趣味

en: Housekeeping
ja: 家事

en: Love
ja: ラヴ

en: Meeting
ja: 会議

en: Money
ja: 金銭関係

en: Music
ja: 音楽

en: Paperwork
ja: 事務処理

en: Relatives
ja: 親戚関係

en: School
ja: 学校

en: Shopping
ja: 買い物

en: Travel
ja: 旅行

en: Work
ja: 仕事先

en: _New appointment in this day...
ja: この日の新しいアポイント(_N)...

en: Jump to this _day
ja: この日へ飛ぶ(_d)

en: Jump to this _week
ja: この週へ飛ぶ(_w)

en: Jump to this _year
ja: この年へ飛ぶ(_y)

en: %B %Y
ja: %Y年 %m

en: Time display
ja: 時刻表示

note: Time format
en: Time format
ja: 時刻の形式

en: 12-hour (AM/PM)
ja: 12時間制 (AM/PM)

en: 24-hour
ja: 24時間制

note: Weeks start on
en: Weeks start on
ja: 一週間のはじまり

note: Day range
en: Day range
ja: 一日の範囲

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
ja: 日表示と週表示で表示して欲しい、一日の
    開始時刻と終了時刻を指定して下さい。
    範囲外の時刻を標準では表示しません。

en: Day start:
ja: 一日の始まり:

en: Day end:
ja: 一日の終り:

en: Colors for display
ja: 表示色

en: Colors
ja: 色

en: Show on TODO List:
ja: ToDo一覧に表示:

en: Time Until Due
ja: 期日までの時間

en: To Do List style options:
ja: ToDo一覧の表示スタイル:

en: Highlight overdue items
ja: 期日過ぎの項目を強調

en: Highlight not yet due items
ja: 期日がまだの項目を強調

en: Highlight items due today
ja: 今日が期日の項目を強調

en: To Do List Properties
ja: ToDo一覧設定

en: To Do List
ja: ToDo一覧

en: Preferences
ja: 設定

note: build miscellaneous box
en: Alarm Properties
ja: アラームの設定

en: Beep on display alarms
ja: アラーム表示の時にビープ音

en: Audio alarms timeout after
ja: 音声アラームはタイムアウト後

en:  seconds
ja: 秒

en: Enable snoozing for
ja: スヌージングは

note: populate default frame/box
en: Defaults
ja: デフォルト

en: No appointments for this day
ja: この日にアポイントはありません

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: h
ja: 時

en: Jump to this _month
ja: この月へ飛ぶ(_m)

en: No Card Name.
ja: 名無しの名刺。

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Card Name
ja: 名刺の名前

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Middle Name
ja: ミドルネーム

en: Last Name
ja: ラストネーム

en: Prefix
ja: 敬称(前つけ)

en: Suffix
ja: 敬称(後つけ)

en: Organization
ja: 組織

en: Title
ja: 役職

en: Email
ja: Eメイル

en: Web Page
ja: Webページ

en: Phone
ja: 電話

en: Post Office:
ja: 郵便局:

en: Extended:
ja: 追加:

en: Street:
ja: 区分(Street):

en: City:
ja: 市町村(City:)

en: Region:
ja: 都道府県:

en: Postal Code:
ja: 郵便番号:

en: Country:
ja: 国:

en: Home
ja: 自宅

en: Postal Box
ja: 郵便

en: Parcel
ja: 宅急便

en: Domestic
ja: 国内支社

en: International
ja: 国際本社

en: Address data:
ja: 住所のデータ

en: Type:
ja: 種類:

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Address List:
ja: 住所リスト:

en: Identity
ja: 身元

en: File As:
ja: 名刺の名前:

en: Take from Name
ja: 名前を使う

note: create name frame
en: Name
ja: 名前

note: first name
en: First:
ja: ファーストネーム:

en: Middle:
ja: ミドルネーム:

en: Last:
ja: ラストネーム:

en: Prefix:
ja: 敬称(前つけ):

en: Suffix:
ja: 敬称(後つけ)

en: Name:
ja: 名称:

en: Title:
ja: 役職:

en: Network
ja: ネットワーク

en: Addresses
ja: 住所

en: Birthdate:
ja: 誕生日:

en: Geographical
ja: 地理情報

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: hrs.
ja: 時間

en: mins.
ja: 分

en: Geographic Position
ja: 経緯

en: lat,
ja: 緯度

en: lon.
ja: 経度

en: Explanatory
ja: 説明

en: Comment:
ja: コメント:

en: Security
ja: セキュリティ

en: Public Key:
ja: 公開鍵:

en: X509
ja: X.509

en: Layout
ja: レイアウト

en: Column Display
ja: 表示項目

note: make list of possible columns to add
en: Possible Columns
ja: 使える項目

note: make list of currently displayed column types
en: Displayed Columns
ja: 表示する項目

en: Default
ja: デフォルト

en: GnomeCard: %s
ja: GNOMEカード: %s

en: the default file
ja: デフォルトファイル

en: Error %s %s.
ja: エラー %s %s。

en: Append GnomeCard File
ja: 名刺ファイルを追加

en: Open GnomeCard File
ja: 名刺ファイルを開く。

en: Save GnomeCard File As...
ja: GnomeCardファイルを保存するファイル名...

en: Electronic Business Card Manager
ja: 電子的名刺管理

en: No matching record found.
ja: 一致するものが見つかりません。

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
ja: %sのレコードに到達しました。
    %sに戻って検索しますか?

en: Find Card
ja: 最初の名刺

en: Find
ja: 検索

en: Find:
ja: 検索:

en: Case Sensitive
ja: 大/小文字を区別

en: Find Backwards
ja: 後方検索

en: America On-Line
ja: AOL

en: CIS
ja: コンピュサーブ

en: Internet
ja: インターネット

en: Prodigy
ja: プロディジー

en: TLX
ja: TLC

en: X400
ja: X.400

en: E-mail data:
ja: Eメイルデータ:

en: Email List:
ja: Eメイルリスト:

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
ja: 編集中の名刺があります。
    全ての編集作業を終えて、もう一度試して下さい。

en: The default file
ja: デフォルトファイル

en:  changed. Save?
ja: 変更されました。保存しますか?

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
ja: 新たに Gnomecard を開けません。PATH に入っていないのでは。

en: Create a new card file
ja: 新しい名刺ファイルを作成

en: Open _Default
ja: デフォルトを開く(_D)

en: Open the default file
ja: デフォルトのファイルを開く

en: _Append...
ja: 追加...(_A)

en: Add the contents of another card file
ja: 別の名刺ファイルの中身を追加

en: First
ja: 最初

en: First card
ja: 最初の名刺

en: Previous card
ja: 前の名刺

en: Next card
ja: 次の名刺

en: Last
ja: 最後

en: Last card
ja: 最後の名刺

en: By Card Name
ja: 名刺の名前で

en: By Name
ja: 名前で

en: By E-mail
ja: メイルで

en: By Organization
ja: 組織で

en: Create new card
ja: 新しい名刺を作成

en: Edit card
ja: 名刺の編集

en: Erase card
ja: 名刺を消す

en: Go
ja: 飛ぶ

en: Change current card
ja: 現在の名刺を変更

en: Search card
ja: 名刺の検索

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Set sort criteria
ja: 並び順を指定

en: Card
ja: 名刺

en: Toggle Card View
ja: 名刺の見え方を切替え

en: Tree
ja: ツリー

en: Toggle Tree View
ja: ツリー表示を切替え

en: Open
ja: 開く

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Del
ja: 削除

en: Delete card
ja: 名刺を削除

en: No Card Name
ja: 名無しの名刺

en: Preferred
ja: 通常

en: Voice
ja: 普通電話

en: Fax
ja: FAX

en: Message Recorder
ja: 留守電

en: Cellular
ja: 携帯

en: Pager
ja: ポケベル

en: Bulletin Board
ja: 伝言ダイヤル

en: Modem
ja: モデム

en: Car
ja: 自動車

en: Video
ja: ビデオ電話

en: Telephone data:
ja: 電話データ:

en: Phone List:
ja: 電話リスト:
