gnome-core 1.0.53 - en to ja translation catalogue (305 entries)

en: Set background image.
ja: 背景画像を設定します。

en: IMAGE-FILE
ja: 画像ファイル

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'background-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: Disabled
ja: 無設定

en: Color
ja: 色

en: Solid
ja: 単色

en: Horizontal Gradient
ja: 水平方向にグラデーション

en: Vertical Gradient
ja: 垂直方向にグラデーション

en: Primary Color
ja: プライマリカラー

en: Secondary Color
ja: セカンダリカラー

en: Wallpaper Selection
ja: 壁紙選択

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ja: hboxが見つからないので、普通のファイル選択を使います

en: Preview
ja: 試写

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en:  Browse...
ja:  参照...

en: none
ja: なし

en: Scaled
ja: 画面サイズ

en: Scaled (keep aspect)
ja: 画面サイズ(アスペクト比保持)

en: Centered
ja: 中央に配置

en: Tiled
ja: タイル状に配置

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
ja: これらの設定に関するヘルプが見つからない/インストールされていません。
    GNOMEユーザーズガイドがインストールされているかどうか確認して下さい。

en: Close
ja: 閉じる

en: Use GNOME to set background
ja: 背景の設定にはGNOMEを使う

en: Set parameters from saved state and exit
ja: 保存した状態からパラメータを再現して終了

en: IMAGE
ja: 画像

en: Sets the wallpaper to the value specified
ja: 指定した値へ壁紙を設定する

en: COLOR
ja: 色

en: Specifies the background color
ja: 背景色を指定する

en: Specifies end background color for gradient
ja: グラデーションの第2背景色を指定する

en: ORIENT
ja: 方向

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
ja: グラデーション方向: 垂直もしくは水平方向

en: Use a solid fill for the background
ja: 背景を単色で塗りつぶす

en: Use a gradient fill for the background
ja: 背景をグラデーションで塗りつぶす

en: MODE
ja: モード

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
ja: 壁紙を表示: タイル状、中央寄せ、画面サイズ、アスペクト

en: Keyboard Bell
ja: キーボード・ベル

en: Volume
ja: 音量

en: Pitch (Hz)
ja: ピッチ (Hz)

en: Duration (ms)
ja: 長さ (ms)

en: Test
ja: 試行

en: an initialization error occurred while starting 'bell-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'bell-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: Gnome editor
ja: Gnomeエディタ

en: Run In Terminal
ja: 端末内で動かす

en: Keyboard bell
ja: キーボード・ベル

en: Keyboard repeat rate
ja: キーボードリピート回数

en: Enable auto-repeat
ja: 自動的にリピートする

en: Repeat rate
ja: リピート回数

en: Repeat Delay
ja: リピートまでの間隔

en: Keyboard click
ja: キーボードのクリック音

en: Click on keypress
ja: キーを押すとクリック音を出す

en: Click volume
ja: クリック音の大きさ

en: Test settings
ja: 設定のテスト

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'keyboard-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

note: icon box
en: Select an icon...
ja: アイコン選択...

en: Mime Type:
ja: Mime型:

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

note: gtk_container_set_border_width (GTK_CONTAINER (table), GNOME_PAD_SMALL);
en: First Regular Expression:
ja: 第一の正規表現:

en: Second Regular Expression:
ja: 第二の正規表現:

note: Actions box
en: Mime Type Actions
ja: MIME型による動作

en: Example: emacs %f
ja: 例: eamcs %f

en: Open
ja: 開く

en: Select a file...
ja: ファイルの選択...

en: View
ja: 見る

en: Edit
ja: 編集

note: we initialize everything
en: Set actions for %s
ja: %s に対するアクションを設定

en: Mime Type
ja: MIME型

en: Extension
ja: 拡張子

en: You must enter a mime-type
ja: MIME型を指定して下さい

en: You must add either a regular-expression or
    a file-name extension
ja: 正規表現もしくはファイル拡張子を
    指定して下さい。

en: Please put your mime-type in the format:
    CATEGORY/TYPE
    
    For Example:
    image/png
ja: MIME型は次のように指定して下さい:
    カテゴリ/種類
    
    (例)
    image/png

en: This mime-type already exists
ja: このMIME型はすでにあります

en: We are unable to create the directory
    ~/.gnome/mime-info
    
    We will not be able to save the state.
ja: ~/.gnome/mime-info
    ディレクトリを作成できません。
    
    状態を保存することが出来なくなります。

en: We are unable to access the directory
    ~/.gnome/mime-info
    
    We will not be able to save the state.
ja: ~/.gnome/mime-info
    ディレクトリにアクセスできません。
    
    状態を保存することが出来なくなります。

en: Cannot create the file
    ~/.gnome/mime-info/user.mime
    
    We will not be able to save the state
ja: ~/.gnome/mime-info/user.mime
    ファイルを作成できません。
    
    状態を保存することが出来ません

en: Cannot create the file
    ~/.gnome/mime-info/user.keys
    
    We will not be able to save the state
ja: ~/.gnome/mime-info/user.keys
    ファイルを作成できません。
    
    状態を保存することが出来ません

en: Delete
ja: 削除

en: Add...
ja: 追加...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Add Mime Type
ja: MIME型の追加

en: Add a new Mime Type
    For example:  image/tiff; text/x-scheme
ja: 新しいMIME型を追加します
    (例)  image/tiff; text/x-scheme

en: Mime Type:
ja: MIME型:

en: Extensions
ja: 拡張子

en: Type in the extensions for this mime-type.
    For example:  .html, .htm
ja: このMIME型を表す拡張子を入力して下さい。
    (例) .html, .htm

en: Extension:
ja: 拡張子:

en: Regular Expressions
ja: 正規表現

en: You can set up two regular expressions here to identify the Mime Type
    by.  These fields are optional.
ja: MIME型を判別するための正規表現を二つ指定することが出来ます。
    これらのフィールドは省略可能です。

en: Mouse buttons
ja: マウスボタン

en: Left handed
ja: 左利き

en: Right handed
ja: 右利き

note: Mouse motion
en: Mouse motion
ja: マウスの動き

en: Acceleration
ja: 加速

en: Fast
ja: 速い

en: Slow
ja: 遅い

en: Threshold
ja: しきい値

en: Large
ja: 長い

en: Small
ja: 短い

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'mouse-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: Require Password
ja: パスワードを要求する

en: Use power management.
ja: パワーマネジメントを使用。

en: No Screensaver
ja: スクリーンセーバーなし

en: Random Screensaver
ja: ランダムスクリーンセーバー

en: Settings...
ja: 設定...

note: we need to special case random
en: Random Settings
ja: ランダム設定

en: %s Settings...
ja: %s 設定...

en: About:
ja: 情報:

en: Author:
ja: 作者:

en: Author: UNKNOWN
ja: 作者: 不明

en: Settings
ja: 設定

en: RANDOM SCREENSAVER
ja: ランダムスクリーンセーバー

en: Screen Saver
ja: スクリーンセーバー

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
ja: このボタンを押すと、現在のスクリーンセーバーの設定をするための ダイアログが開きます。

note: set up the initial frame, and get a vbox in which to pack things.
en: Screen Saver Settings
ja: スクリーンセーバーの設定

en: Start After
ja: 実行は

en:  Minutes.
ja: 分経ってから。

en: Priority:
ja: 優先度:

en: Low
ja: 低

en:  Normal
ja:  並

en: Shutdown monitor
ja: モニターを

en:  minutes after screen saver has started.
ja: 分スクリーンセーバー起動後に落す

en: Screen Saver Demo
ja: スクリーンセーバーデモ

en: Session
ja: セッション

note: dialog
en: Session Chooser
ja: セッション選択

en: Start Session
ja: セッション開始

en: Cancel Login
ja: ログインをキャンセル

en: Order:
ja: 順番:

en: Style:
ja: スタイル:

en: This button sets the start order of the selected programs.
ja: このボタンで選択したプログラムを起動する順番を設定します。

en: This button sets the restart style of the selected programs:
    Normal programs are unaffected by logouts but can die;
    Respawn programs are never allowed to die;
    Trash programs are discarded on logout and can die;
    Settings programs are always started on every login.
ja: このボタンは選択したプログラムを再起動するスタイルを設定します。
    ・一般プログラムはログアウトに影響されませんが、死ぬ場合もあります。
    ・再起動プログラムが死ぬことを許されません。
    ・屑プログラムはログアウト時に破棄され、死ぬこともあります。
    ・設定プログラムはログイン毎に毎回起動されます。

en: This button produces a key to the program states below:
    Inactive programs are waiting to start or have finished;
    Starting programs are being given time to get running;
    Running programs are normal members of the session;
    Saving programs are saving their session details;
    Programs which make no contact have Unknown states.
ja: このボタンはプログラムの以下のような状態鍵を作成します:
    ・不活性プログラムは起動待ちもしくは終了しています。
    ・始動中プログラムは起動するための時間を与えられています。
    ・実行中プログラムはセッションの普通のメンバーです。
    ・保存中プログラムはセッションに関する詳細を保存中です。
    ・何の接触も行なえないプログラムは不明状態になります。

en: This column gives the command used to start a program.
ja: このカラムはプログラムを起動するための命令を表示します。

en: Order
ja: 順番

en: Style
ja: スタイル

en: State
ja: 状態

en: Program
ja: プログラム

en: Inactive
ja: 不活性

en: Waiting to start or already finished.
ja: 起動待ち、もしくはすでに終了

en: Starting
ja: 始動中

en: Started but has not yet reported state.
ja: 起動していますが、まだ状態が報告されていません。

en: Running
ja: 実行中

en: A normal member of the session.
ja: セッションの普通のメンバーです。

en: Saving
ja: 保存中

en: Saving session details.
ja: セッションの詳細を保存中。

note: This is about the only case where we'll put Unknown instead of simply not showing the info.
en: Unknown
ja: 不明

en: State not reported within timeout.
ja: 時間内に状態が報告されていません。

en: Normal
ja: 一般

en: Unaffected by logouts but can die.
ja: ログアウトに影響されないが死ぬこともあります。

en: Respawn
ja: 再起動

en: Never allowed to die.
ja: 死ねません。

en: Trash
ja: 屑

en: Discarded on logout and can die.
ja: ログアウトすると捨てられ、死ぬこともあります。

en: Always started on every login.
ja: ログインの度に起動されます。

en: Remove Program
ja: プログラムの削除

note: frame for options
en: Options
ja: オプション

en: Show splash screen on login
ja: ログイン時にスプラッシュスクリーンを表示

en: Prompt on logout
ja: ログアウト時のプロンプト

en: Automatically save changes to session
ja: セッションの変更を自動的に保存する

note: frame for manually started programs
en: Non-session-managed Startup Programs
ja: セッションマネージャ管理下にないスタートアッププログラム

en: Priority
ja: 優先度

en: Command
ja: コマンド

en: Browse Currently Running Programs...
ja: 実行中のプログラムを見る...

en: Only display warnings.
ja: 警告のみ表示する。

en: Startup Command
ja: スタートアップコマンド

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
ja: 小さな数字のプログラムは、大きな数字のものより先に起動されます。 デフォルト値でよいはずです。

en: The startup command cannot be empty
ja: スタートアップコマンドを指定して下さい

en: Add Startup Program
ja: スタートアッププログラムの追加

en: Edit Startup Program
ja: スタートアッププログラムの変更

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
ja: 'sound-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。

en: Event
ja: イベント

en: File to Play
ja: 鳴らすファイル

en: Enable
ja: 有効

en: Enable sound server startup
ja: 起動時に音サーバーを使う

en: Sounds for events
ja: イベントに対して効果音を鳴らす

en: General
ja: 一般

en: Select sound file
ja: 音源ファイルの選択

en: Play
ja: 鳴らす

en: Sound Events
ja: サウンドイベント

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
ja: このGNOMEコントロールセンターには音のサポートが組み込まれていません

en: The sound file for this event does not exist.
ja: このイベント用の音ファイルは存在しません。

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
ja: このイベント用の音ファイルは存在しません。
    標準の音源セットを gnome-audio パッケージから
    インストールするのも良いでしょう。

en: One
ja: 壱

en: Two
ja: 弐

note: just 8 short names that will serve as samples for titles in demo
en: Eenie
ja: どれに

en: Meenie
ja: しようか

en: Mynie
ja: な

en: Tiger
ja: 言う通り

en: Toe
ja: なのな

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
ja: 上で選択したテーマはここて試すことが出来ます。

note: column one
en: Sample Button
ja: サンプルButton

en: Sample Check Button
ja: サンプルチェックボタン

en: Sample Text Entry Field
ja: Sample テキストエントリ Field

en: Submenu
ja: サブメニュー

en: Item 1
ja: 項目1

en: Another item
ja: 別の item

en: Radio Button 1
ja: ラジオボタン1

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
ja: テーマのインストールに失敗:
    '%s'
    %s

en: Select a theme to install
ja: インストールするテーマを選択

en: Available Themes
ja: 使用可能なテーマ

en: Auto
    Preview
ja: 自動
    試写

en: Install new
    theme...
ja: 新規テーマの
    インストール...

note: Font selector.
en: User Font
ja: ユーザーフォント

note: FIXME - should really get this from X somehow for now we just assume default gtk font
en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*

en: Use custom font.
ja: 特別なフォントを使う。

en: Home directory doesn't exist!
ja: ホームディレクトリが存在しません!

en: Theme does not exist
ja: テーマがありません

en: Command '%s' failed
ja: 命令 '%s' が失敗しました

en: Unknown file format
ja: 未知のファイル形式です

en: Can detach and move toolbars
ja: ツールバーの取り外しや移動を許可する

en: Toolbars have relieved border
ja: ツールバーに枠をつける

en: Toolbar buttons have relieved border
ja: ツールバーのボタンに枠をつける

en: Toolbars have line separators
ja: ツールバーに線による区切りをつける

en: Toolbars have text labels
ja: ツールバーに文字ラベルをつける

en: Can detach and move menus
ja: メニューバーは取り外せたり動かせる

en: Menus have relieved border
ja: メニューバーに枠をつける

en: Submenus can be torn off
ja: サブメニューは切り離せる

en: Menu items have icons
ja: メニューアイテムにアイコンをつける

en: Statusbar is interactive when possible
ja: 可能ならステータースバーをインタラクティブに

en: Statusbar progress meter is on the right
ja: ステータスバーの進捗メーターは右に

en: Menu Options
ja: メニューオプション

en: Statusbar Options
ja: ステータスバーオプション

en: Toolbar Options
ja: ツールバーオプション

en: Dialog buttons
ja: ダイアログ・ボタン

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Spread buttons out
ja: ボタンを拡げる

en: Put buttons on edges
ja: ボタンを角におく

en: Left-justify buttons
ja: ボタンを左寄せする

en: Right-justify buttons
ja: ボタンを右寄せする

en: Dialog buttons have icons
ja: ダイアログボタンにアイコンをつける

en: Use statusbar instead of dialog when possible
ja: 可能ならダイアログのかわりにステータスバーを利用する

en: Dialog position
ja: ダイアログ表示位置

en: Let window manager decide
ja: ウィンドウマネージャに任せる

en: Center of the screen
ja: 画面中央

en: At the mouse pointer
ja: マウスポインタ場所

en: Dialog hints
ja: ダイアログ・ヒント

en: Dialogs are like other windows
ja: 他のウィンドウと同じように扱う

en: Dialogs are treated specially by window manager
ja: ダイアログは特別にウィンドウマネージャ側で扱う

en: Place dialogs over application window when possible
ja: 可能ならアプリケーションウィンドウの上にダイアログを配置する

en: Dialog Layout
ja: ダイアログの配置

en: Dialog Behavior
ja: ダイアログの振舞い

en: Default MDI Mode
ja: 標準MDIモード

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Toplevel
ja: トップレベル

en: Modal
ja: モーダル

en: MDI notebook tab position
ja: MDIノートブックタブの位置

en: Left
ja: 左側

en: Right
ja: 右側

en: Top
ja: 上部

en: Bottom
ja: 下部

en: GNOME MDI Options
ja: GNOME MDI オプション

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
ja: URLハンドラキャプレットの初期化エラー

en: Protocol
ja: プロトコル

en: handler:
ja: ハンドラ:

note: set some commonly used handlers
en: Netscape
ja: ネットスケープ

en: Netscape (new window)
ja: ネットスケープ(新規ウィンドウ)

en: Help browser
ja: ヘルプ・ブラウザ

en: Help browser (new window)
ja: ヘルプ・ブラウザ(新規ウィンドウ)

en: Set
ja: 設定

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
ja: %s を起動中
    (命令のタイムアウトまでに %d 秒あります)

en: %s (Current)
ja: %s (現在)

en: Run Configuration Tool for %s
ja: %s の設定ツールを実行

en:  (Not found)
ja:  (見つからず)

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
ja: wm-properties-capplet: ウインドウマネージャの初期化に失敗しました。
    	別のウインドウマネージャが既に走っていて、それを止める事ができません。

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
ja: wm-properties-capplet: ウインドウマネージャの初期化に失敗しました。
    	'%s' が動きません

en: Previous window manager did not die
ja: 以前のウィンドウマネージャが死にません

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
ja: '%s'を起動できません。
    前のウインドウマネージャー'%s'に戻します

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
ja: 前のウインドウマネージャーに戻れません。
    手でウインドウマネージャーを起動して下さい。
    下のメニューの"プログラム実行"から選択しても
    実行できます。

en: OK
ja: 適用

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
ja: ウインドウマネージャが変更されました。この変更を保存する 
    ためには、現在のセッションを保存しなければなりません。 
    「セッションを今保存」を選択するとすぐに保存できます。 
    また、後でセッションを保存することもできます。
    メインメニューの「設定」より「現在のセッションを保存」を 
    選択するか、ログアウト時に「現在の設定を保存」を選択する 
    ことで保存できます。

en: Save Session Later
ja: セッションを後で保存

en: Save Session Now
ja: セッションを今保存

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
ja: ウインドウマネージャが変更されました。この変更を保存するためには、
    現在のセッションを保存するようにしなければなりません。そのためには
    メインメニューの「設定」より「現在のセッションを保存」を選択するか、
    ログアウト時に「現在の設定を保存」を選択することで保存することが
    できます。

en: Add New Window Manager
ja: 新しいウインドウマネージャの追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Name:
ja: 名前:

en: Command:
ja: コマンド:

en: Configuration Command:
ja: 設定コマンド:

en: Window manager is session managed
ja: ウインドウマネージャをセッションマネージャで管理する

en: Name cannot be empty
ja: 名前を指定して下さい

en: Command cannot be empty
ja: コマンドを指定して下さい

en: Edit Window Manager
ja: ウィンドウマネージャのエディット

en: You cannot delete the current Window Manager
ja: 使用中のウインドウマネージャは削除できません

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'wm-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: No help is available/installed. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
ja: ヘルプが見つかりません/インストールされていません。
    GNOMEユーザーズガイドをインストールしたか確認して下さい。

en: GNOME Control Center
ja: GNOMEコントロールセンター

en: Desktop Properties manager.
ja: デスクトッププロパティのマネージャです。

en: Try
ja: 試行

en: Revert
ja: 戻す

note: set the help item
en: Help with '%s' settings
ja: 「%s」のヘルプ

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
ja: cappletのIDです -- コントロールセンターに予約されています。

en: Multi-capplet id.
ja: マルチ capplet の ID

en: X ID of the socket it's plugged into
ja: 接続中のソケットのXIDです。

en: IOR of the control-center
ja: コントロールセンターのIORです

en: Initialize session settings
ja: セッション設定の初期化

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
ja: 標準アイコンが無効です。 カスタム初期セッションの場合を用います

en: Sorry, no help is available for these settings.
ja: これらの設定に関するヘルプが見つかりません。

en: capplet-command to be run.
ja: 実行する capplet 命令

en: Help on control-center
ja: コントロールセンターのヘルプ

en: Help with the GNOME control-center.
ja: GNOMEコントロールセンターのヘルプ

en: Help with the current configuration page.
ja: 現在の設定ページのヘルプ

en: About
ja: 情報

en: About the GNOME control-center.
ja: GNOMEコントロールセンターについて

note: we create the widgets
en: Warning:
ja: 警告:

en: Discard all changes
ja: 全変更を破棄する

note: ...labels, etc
en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
ja: 以下のモジュールには保存されていない変更があります。 変更したい場合は、該当する項目をダブルクリックして下さい。

en: Operating System:
ja: OS:
