gnome-libs 1.0.59 - en to ja translation catalogue (331 entries)

en: Get config entry
ja: 設定エントリを取得

en: Set config entry
ja: 設定エントリを設定

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: オプション %s にエラー: %s.
    '%s --help' を実行すれば使用可能なオプションの一覧が見られます。

en: Disable sound server usage
ja: 音サーバを使わない

en: Enable sound server usage
ja: 音サーバを使う

en: Host:port on which the sound server to use is running
ja: 使用する音サーバの作動している ホスト:ポート

en: HOSTNAME:PORT
ja: ホスト名:ポート番号

en: GNOME Options
ja: GNOMEオプション

en: Author:
ja: 作者:

en: Authors:
ja: 作者一覧:

en: Authors:
ja: 作者一覧:

en: About
ja: 情報

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _File/
ja: ファイル(_F)/

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Edit/
ja: 編集(_E)/

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _View/
ja: 表示(_V)/

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Settings/
ja: 設定(_S)/

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _New/
ja: 新規(_N)/

en: Fi_les
ja: ファイル(_L)

en: Fi_les/
ja: ファイル(_L)/

en: _Windows
ja: ウインドウ(_W)

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Windows/
ja: ウインドウ(_W)/

en: File
ja: ファイル

en: File/
ja: ファイル/

en: Edit
ja: 編集

en: Edit/
ja: 編集/

en: View
ja: 表示

en: View/
ja: 表示/

en: Settings
ja: 設定

en: Settings/
ja: 設定/

en: New
ja: 新規

en: New/
ja: 新規/

en: Files
ja: ファイル

en: Files/
ja: ファイル/

en: Windows
ja: ウインドウ

en: Game
ja: ゲーム

en: Help
ja: ヘルプ

en: Windows/
ja: ウインドウ/

note: Open
en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open a file
ja: ファイルを開く

note: Save
en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存

note: Save As
en: Save _As...
ja: 名前をつけて保存(_A)...

en: Save the current file with a different name
ja: 現在のファイルを別名で保存

note: Revert
en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: Revert to a saved version of the file
ja: ファイルを保存されたものに戻す

note: Print
en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Print the current file
ja: 現在のファイルを印刷

note: Print Setup
en: Print S_etup...
ja: 印刷の設定(_E)...

en: Setup the page settings for your current printer
ja: 使っているプリンタのページ設定

note: Close
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the current file
ja: 現在のファイルを閉じる

note: Exit
en: E_xit
ja: 終了(_X)

en: Exit the program
ja: プログラムの終了

note: * The "Edit" menu Cut
en: C_ut
ja: 切取り(_U)

en: Cut the selection
ja: セレクションを切取る

note: 10 Copy
en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: セレクションをコピー

note: Paste
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

note: Clear
en: C_lear
ja: 消去(_L)

en: Clear the selection
ja: セレクションの消去

note: Undo
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 直前の操作を取り消す

note: Redo
en: _Redo
ja: やり直し(_R)

en: Redo the undone action
ja: 取り消した操作をやり直す

note: Find
en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: Search for a string
ja: 文字列を検索する

note: Find Again
en: Find _Again
ja: 再検索(_A)

en: Search again for the same string
ja: 更に同じ文字列を探す

note: Replace
en: _Replace...
ja: 置換(_R)...

en: Replace a string
ja: 文字列を置き換える

note: Properties
en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: Modify the file's properties
ja: ファイルのプロパティを変更する

note: * The Settings menu Settings
en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: Configure the application
ja: アプリケーションを設定する

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About...
ja: 情報(_A)...

en: About this application
ja: このアプリケーションに関して

en: _Select All
ja: 全選択(_A)

en: Select everything
ja: すべてを選択する

note: * Window menu
en: Create New _Window
ja: 新ウインドウを開く(_W)

en: Create a new window
ja: 新しいウインドウを開く

en: _Close This Window
ja: ウインドウを閉じる(_C)

en: Close the current window
ja: 現在のウインドウを閉じる

note: * The "Game" menu
en: _New game
ja: 新ゲーム(_N)

en: Start a new game
ja: 新しくゲームを始める

en: _Pause game
ja: ゲーム停止(_P)

en: Pause the game
ja: ゲームを一時停止する

en: _Restart game
ja: ゲーム再開(_R)

en: Restart the game
ja: ゲームを再開する

en: _Undo move
ja: 待った(_U)

en: Undo the last move
ja: 直前の手を取り消す

en: _Redo move
ja: まあよい(_R)

en: Redo the undone move
ja: 待ったした手を再び打つ

en: _Hint
ja: ヒント(_H)

en: Get a hint for your next move
ja: 次の手のヒントを見る

note: 30
en: _Scores...
ja: 得点(_S)...

en: View the scores
ja: 得点を見る

en: _End game
ja: ゲーム終了(_E)

en: End the current game
ja: 今のゲームを終了する

en:  (press return)
ja:  (リターンを押してください)

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Warning:
ja: 警告:

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en:  (yes or no)
ja:  (はい か いいえ)

en:   - OK? (yes or no)
ja:  - よろしい? (はい か いいえ)

en: Progress
ja: 経過

en: DEG
ja: °

en: 1/x
ja: 逆数

en: x^2
ja: 自乗

en: SQRT
ja: √

en: PI
ja: π

en: x!
ja: 階乗

en: *
ja: ×

en: +/-
ja: ±

en: Specify session management ID
ja: セッションマネージメントIDの指定

en: Specify prefix of saved configuration
ja: 設定を保存する際のプレフィクスを指定する

en: PREFIX
ja: プレフィクス

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャと接続しない

note: Register commandline options.
en: Session management options
ja: セッションマネージャオプション

en: Cancel Logout
ja: ログアウトをキャンセル

en: Pick a color
ja: 色の選択

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
ja: カレンダー

en: Name:
ja: 名前:

en: Comment:
ja: 説明:

en: Command:
ja: 命令:

en: Type:
ja: 種類:

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Choose an icon
ja: アイコンの選択

en: Run in Terminal
ja: ターミナル内で実行

en: Try this before using:
ja: 実行前にチェック:

en: Documentation:
ja: ドキュメント:

en: Name/Comment translations:
ja: 名前/説明の訳:

en: Language
ja: 言語

en: Name
ja: 名前

en: Comment
ja: 説明

en: Add/Set
ja: 追加/設定

en: Remove
ja: 削除

en: Basic
ja: 基本

en: Advanced
ja: 上級

en: Back
ja: 戻る

en: Finish
ja: 終了

en: Select file
ja: ファイルの選択

note: browse button ...
en: Browse...
ja: 参照...

en: Pick a Font
ja: フォントの選択

en: Font
ja: フォント

en: No Icon
ja: アイコンなし

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ja: hboxが見つからないので、普通のファイル選択を使います

en: Preview
ja: プレビュー

en: Loading Icons...
ja: アイコンを読み込み中...

en: Gdk debugging flags to set
ja: セットするGdkデバッグフラグ

en: FLAGS
ja: フラグ

en: Gdk debugging flags to unset
ja: 下ろすGdkデバッグフラグ

en: X display to use
ja: 使用するXディスプレイ

en: DISPLAY
ja: ディスプレイ

en: Make X calls synchronous
ja: X呼出を同期モードで行なう

en: Don't use X shared memory extension
ja: X共有メモリエクステンションを使用しない

en: Program name as used by the window manager
ja: ウィンドウマネージャに指示するプログラム名

en: NAME
ja: 名前

en: Program class as used by the window manager
ja: ウィンドウマネージャに指示するクラス名

en: CLASS
ja: クラス

en: HOST
ja: ホスト

en: PORT
ja: ポート

en: STYLE
ja: スタイル

en: Gtk+ debugging flags to set
ja: 立てるGtk+デバッグフラグ

en: Gtk+ debugging flags to unset
ja: 下ろすGtk+デバッグフラグ

en: Make all warnings fatal
ja: すべての警告を致命的にする

en: Load an additional Gtk module
ja: 追加Gtkモジュールの読み込み

en: MODULE
ja: モジュール

note: dialog display isn't working out
en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
ja: セグメンテーションフォルトが複数回発生しました; エラーダイログを表示できません

en: Information
ja: 情報

en: Warning
ja: 注意

en: Error
ja: エラー

en: Question
ja: 質問

en: Message
ja: メッセージ

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculator...
ja: 電卓...

en: No Image
ja: 絵なし

en: _Help with this
ja: これのヘルプ(_H)

en: Cu_t
ja: 切取り(_T)

en: Select
ja: 選択

en: Top Ten
ja: トップ10

en: User
ja: ユーザ

en: Score
ja: スコア

en: Date
ja: 日付

note: the localized string should fit (after replacing the %a %b etc) in ~18 chars; so drop some if needed; after all this is for games scores, there is no need for extra precision. %a is abbreviated weekday, %A is full weekday, %b %B are abbreviated and full monthname, %Y is year, %d is day of month, %m 
en: %a %b %d %T %Y
ja: %Y年%b%d日%a %T

en: Select dictionary
ja: 辞書の選択

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
ja: `%s'という言葉は
    辞書にありません。
    続けますか?

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Word:
ja: 語:

en: Alternatives:
ja: 候補:

en: Accept
ja: 受け容れ

en: Accept the word for
    this session only
ja: この語をこのセッションに
    限って受け容れる

en: Skip
ja: 飛ばす

en: Ignore this word
    this time only
ja: この語を今回だけ
    無視する

en: Replace
ja: 置換

en: Replace the word
ja: 語の置き換え

en: Insert
ja: 追加

en: Insert the word
    in your personal dictionary
ja: この語をあなたの
    個人辞書に追加

en: Insert with case
ja: 大/小文字を区別して追加

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
ja: この語をあなたの
    個人辞書に追加
    (大/小文字が混在する
    ときはそのとおりに)

en: Ispell command:
ja: Ispell コマンド:

en: Main dictionary:
ja: メイン辞書:

en: Personal dictionary:
ja: 個人辞書:

en: Valid chars in words:
ja: 語を構成し得る文字:

en: Check words longer than:
ja: これより長い語をチェック:

en: Sort by correctness
ja: 正解度で並べる

en: Accept run-together words
ja: 連語を受け容れる

en: Discard accepted words on kill
ja: 終了時に受け容れた語を破棄する

en: Enable tooltips
ja: ツールチップを使用

en: Kill ispell process
ja: ispell プロセスを殺す

en: Spell
ja: スペル

en: Configure
ja: 設定

en: Add
ja: 追加

en: Clear
ja: 消去

en: Select Color
ja: 色の選択

en: Table Borders
ja: 表の枠

en: Table Fill
ja: 表埋め

en: Bulleted List
ja: `・'で一覧

en: Numbered List
ja: 数字で一覧

en: Indent
ja: 字下げ

en: Un-Indent
ja: 字下げしない

en: Apply
ja: 適用

en: Close
ja: 閉じる

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Next
ja: 次

en: Prev
ja: 前

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Menu Accelerator Keys
ja: メニューアクセラレータキー

en: Global
ja: グローバル

en: Menu Item
ja: メニューアイテム

en: Accelerator
ja: アクセラレータ

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
ja: GNOMEセッションマネージャ(PID %d)は致命的なエラー(%s)の
    ためにクラッシュしました。
    このダイアログを閉じると、全アプリケーションが終了し、 セッションも終了します。
    このダイアログを閉じる前に、全てのファイルを保存して下さい。

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
ja: アプリケーション「%s」(プロセス %d) は
    致命的なエラーによってクラッシュしました。
    (%s)

en: Usage: gnome_segv appname signum
ja: 使用法: gnome_segv アプリケーション名 シグナル番号

en: Submit a bug report
ja: バグレポートを送る

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
ja: より詳しい情報は、GNOME アプリケーションクラッシュページを見て下さい

en: New...
ja: 新規...

en: Open...
ja: 開く...

en: Save
ja: 保存

en: Save as...
ja: 名前をつけて保存...

en: Print...
ja: 印刷...

en: Setup Page...
ja: ページ設定...

en: Quit
ja: 終了

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Delete
ja: 削除

en: Cut
ja: 切取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Properties...
ja: プロパティ...

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Scores...
ja: スコア...

en: wmhints-test
ja: wmhintsのテスト

en: winhints-test
ja: winhintsのテスト

en: Layer:
ja: レイヤ:

en: Above Dock
ja: デッキの上

en: Dock
ja: デッキ

en: On Top
ja: トップ

en: Normal
ja: 標準

en: Below
ja: 下

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Set Layer
ja: レイヤのセット

en: Workspaces:
ja: ワークスペース:

en: Sticky
ja: 突き刺す

en: Set Workspace
ja: ワークスペースのセット

en: State Toggles:
ja: 状態の切替え:

en: Minimized
ja: 最小化

en: Maximized Vertical
ja: 垂直方向へ最大化

en: Maximized Horizontal
ja: 水平方向へ最大化

en: Hidden
ja: 隠す

en: Shaded
ja: 捲くる

en: Fixed Position
ja: 固定位置

en: Ignore on Arrange
ja: 調整で無視

en: Set State
ja: 状態のセット

en: Skip Toggles:
ja: 切替えのスキップ:

en: Skip Focus
ja: フォーカスのスキップ

en: Skip Window Menu
ja: ウィンドウメニューのスキップ

en: Skip Taskbar / WinList
ja: タスクバー/ウィンドウリストのスキップ

en: Set Skip
ja: スキップのセット

en: WIN_HINTS Test
ja: WIN_HINTSのテスト

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
ja: WIN_HINTSの動作をチェックする簡単なテストアプリケーション。
    あるいは gnome_win_hints_* 関数にエラーがないかテストするもの。:)

en: Creating '/GNOME' context %s %d
ja: '/GNOME' コンテクスト %s %d を作成中

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
ja: '/GNOME/Servers' コンテクスト %s %d を作成中

en: GOAD ID of the server to activate
ja: 活性化するサーバの GOAD ID

en: Repository ID of the server to activate
ja: 活性化するサーバのリポジトリID

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
ja: インストールされたサービスを何も見つけられません。サービスを一つも
    インストールしていないのか、パスを知らない為なのかは判りません。
    いずれにせよ、GNOMEのインストール環境を確認して下さい。

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
ja: (内部使用のみ)活性化する GOAD サーバの ID

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
ja: (内部使用のみ)GOAD ファイルディスクリプタ

en: ID under which GOAD knows this server
ja: GOADがこのサーバとして認識する ID

en: Repository ID under which GOAD knows this server
ja: GOADがこのサーバとして認識するリポジトリ ID

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
ja: 書き込み用CORBAクッキーファイル(%s)が開けませんでした: %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
ja: CORBAクッキーファイル(%s)に書き込めませんでした: %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
ja: CORBAクッキーを`%s'に書き込めませんでした: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
ja: CORBAクッキーファイル`%s'を開けませんでした: %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
ja: CORBAクッキーファイル`%s'を読み込めませんでした: %s

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
ja: CORBA認証クッキーの取得ができませんでしたので、終了します

en: Could not get name service!
ja: ネームサービスを取得できません!

en: Unknown system error
ja: 謎のシステムエラー

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション `%s' はあいまいです

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `--%s' には引数はありません

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `%c%s' には引数はありません

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション `%s' には引数が必要です

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: 認識されないオプションです `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: 認識されないオプションです '%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 誤ったオプションです -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: 不正なオプションです -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: オプションには引数が必要です -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション `-W %s' はあいまいです

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `-W %s' には引数はありません

en: Show this help message
ja: このヘルプを表示

en: Display brief usage message
ja: 使い方に関する簡単な説明を表示

note: Pixmap
en: Default Pixmap
ja: 標準のPixmap

en: If you choose a font it will appear here
ja: フォントを選択するとここに表示されます

note: Font_Info
en: Font Info
ja: フォント情報

en: Use Font in button with size
ja: ボタンに使用するフォントの大きさ

en: Show font size
ja: フォントサイズの表示

en: This is an hbox with pixmap and text
ja: pixmapとテキストのついた hbox です

en: The user chose Yes/OK with data:
ja: 以下のデータでユーザははい/OKを選択:

en: The user chose No/Cancel with data:
ja: 以下のデータでユーザはいいえ/キャンセルを選択:

en: Weird number in reply callback
ja: リプライコールバックに変な番号
